
OPOLSKIE OBCHODY DNIA WETERANA
W dniu 27.05.2026 r. uroczyście świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych oraz Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Na opolskim placu Wolności zebrali się członkowie Koła nr 25 SKMP ONZ, zaproszeni goście honorowi, poczty sztandarowe opolskich szkół, laureaci konkursu plastycznego, harcerze z Głubczyc i mieszkańcy Opola. Uroczystość przebiegała zgodnie z Ceremoniałem wojskowym. Kompanię honorowa oraz posterunek przy pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego wystawiła 10 Brygada Logistyczna. Przybyli m.inn. wicewojewoda Piotr Pośpiech, wiceprezydent Opola Łukasz Sowada, dyrektor gabinetu marszałka województwa opolskiego Przemysław Pospieszyński, przewodnicząca Rady Miasta Opola Barbara Kamińska, opolska kurator oświaty Joanna Raźniewska, oraz przedstawiciele służb mundurowych. Przybyłych powitał członek Zarządu Głównego SKMP ONZ, prezes Koła nr 25 płk(s) Edward Łakomy, który w swym wystąpieniu podkreślił wielką rolę uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych w umacnianiu pokoju i bezpieczeństwa w zapalnych regionach świata oraz aktywną działalność w Kole nr 25. Srebrnym medalem „ Za zasługi dla SKMP ONZ’’ odznaczona została Klaudia Gierczak , brązowym Ryszard Kańtoch. Medalem „ Za zasługi dla Koła nr 25’’ wyróżnieni zostali najaktywniejsi członkowie – Witold Medwecki, Edward Szmitowicz, Andrzej Żurek, Antoni Antczak oraz członek wspierający Stowarzyszenie Rafał Rippel. Certyfikaty oraz legitymacje członkowskie otrzymali Klaudia Gierczak oraz Adam Mazguła. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „ Żołnierz polski w misjach pokojowych’’. Nadesłano 144 prace z 9 szkół. W gr. 1 ( kl. I – IV) najwyżej oceniono pracę Mileny Dudek z PSP Szybowice ; w gr. 2 ( kl. V-VIII ) zwyciężyła praca Małgorzaty Węglarz z PSP nr 25 w Opolu, zaś w gr. 3 ( szkoły ponadpodstawowe) praca Magdaleny Nowak z ZSEkiO z Olesna. Uczniowie, którzy zajęli miejsca 1-7 otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. W klasyfikacji zespołowej w poszczególnych grupach zwyciężyły: w gr. I PSP Szybowice, w gr. II – PSP nr 33 z Opola, a w gr. III – ZSEkiO z Olesna. Zostały wyróżnione pucharami i dyplomami. Opiekunowie zwycięskich zespołów otrzymali podziękowania. Na zakończenie prezes pogratulował odznaczonym oraz wyróżnionym w konkursie plastycznym. Podziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia uroczystości. W godzinach przedpołudniowych delegacja Koła w składzie: Andrzej Żurek, Antoni Antczak i Marian Rudnicki złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą w 10 Brygadzie Logistycznej, upamiętniającą udział żołnierzy Garnizonu Opole w misjach zagranicznych.
